Éppen ezért összegyűjtöttük a 10 legnagyobb tévhitet a diéta kultúrával kapcsolatban. Ismerd meg őket, és vágj bele az eddigi legsikeresebb életmódváltásodba!
1. Egészséges = Alacsony zsírtartalmú
Sokan azt gondolják, hogy az egészséges ételek egyben zsírszegények is - és fordítva - de ez az egyenlet valójában nem igaz. Sok alacsony zsírtartalmú élelmiszer valójában nem is olyan egészséges. Rengeteg készételt, joghurtot és rágcsálnivalót zsírszegényként reklámoznak, de ettől még korántsem lesznek egészségesek, ha ehelyett tele vannak sóval, adalékanyagokkal és cukorral.“Nem minden zsír egyforma, vannak olyanok is, amelyek nagyon egészségesek.”
Az egyszeresen telítetlen zsírok, amelyek az avokádóban, az olívaolajban és a diófélékben találhatók, valóban segíthetnek a fogyásban, valamint egészségesen tartják a szívet, és csökkentik a koleszterinszintet.
Az élelmiszerek összehasonlításakor ezért fontos, hogy a zsírok mennyisége mellett azt is figyelembe vegyük, hogy milyen típusú zsírokat tartalmaznak az élelmiszerek - és az ételek tápértékét is.
2. Természetes = Egészséges
Ahogyan az alacsony zsírtartalmú címke sem jelzi automatikusan az egészséges snacket, úgy a "bio" vagy a "természetes" címke sem. Bár a bio élelmiszerek egészségesebbek lehetnek, mint ugyanannak a rágcsálnivalónak a nem bio változatai, a bio- vagy natúr jelleg nem zárja ki, hogy az élelmiszerek ne legyenek tele sóval, cukorral vagy telített zsírokkal.
Érdemes körültekintőnek lenni azokkal a címkékkel is, amelyeken az élelmiszerek "bio- vagy természetes összetevőket tartalmaznak", mivel ez nagyon gyakran egyáltalán nem jelent semmit. Egy gyümölcs ízesítésű terméken például szerepelhet, hogy valódi gyümölcsöt tartalmaz, de ez nem jelenti azt, hogy jelentős mennyiségben van benne - és nem is jelzi, hogy a többi összetevő milyen. Bár jó, ha lehetőség szerint természetesen és organikusan táplálkozunk, fontos a címkéket is ellenőrizni, hogy a "természetes" termékek valóban olyan egészségesek-e, mint amilyennek látszanak.
3. A barna cukor egészségesebb a fehérnél
Mivel sokan vágynak arra, hogy egyszerre kényeztessék édesszájúságukat és maradjanak egészségesek, a cukor gyakori okozója a tévhiteknek. Az egyik elmélet, amelyet sokan elhisznek, hogy a barna cukor egészségesebb, mint a fehér, ez azonban nem igaz.
Bár a barna cukor kis nyomokban tartalmaz ásványi anyagokat (a melasz jelenléte miatt), a valóságban ezek olyan kis nyomokban vannak jelen, hogy nem jelentenek valódi előnyt. Emellett a nap végén a barna cukor is cukor marad, és ugyanazokat a kalóriákat és egészségügyi kockázatokat hordozza magában, mint a fehér cukor, beleértve a szívbetegségek, a fogszuvasodás és az elhízás fokozott kockázatát is.
4. Müzlivel a legegészségesebb kezdeni a napot
Sok reggelizőpelyhet egészséges ételként árusítanak, ami tökéletes fogyókúrához és a növekvő gyerekek számára egyaránt. Ez a kép azonban meglepően pontatlan, mivel a csomagolt gabonapelyhek cukortartalma gyakran rendkívül magas, még a legegészségesebbnek tűnő márkákban is.
Bár igaz, hogy sok ilyen gabonapelyhet vitaminokkal és ásványi anyagokkal dúsítanak, ezeket a tápanyagokat érdemes inkább természetes formában bevinni.
Sokkal egészségesebb és táplálóbb reggeli ötlet, ha vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedő, alacsony cukortartalmú élelmiszerekből állítjuk azt össze, mint a zab, a cukormentes müzli, a teljes kiőrlésű kenyér vagy a tojás.
5. Minden zsírégető tabletta átverés
Tény, hogy a piacon nagyon sok olyan termék kering, aminek nincs tényleges fogyasztó hatása, vagy ha mégis, akkor csupán hashajtással éri el a kilók leadását. A kulcs abban van, hogy ismerjük a megfelelő hatóanyagokat, és eszerint válasszuk ki a számunkra megfelelő kiegészítőt.
Éppen ezért került megalkotásra az Anybody Shape Pro, aminél kulcsfontosságú volt, hogy minden eleme a fogyást szorgalmazza.
Így került bele HCA, ami különös neve ellenére egy kicsi tök alakú gyümölcsből kivont hatóanyag, amit a testtömeg potenciális csökkentésére, az étvágy csökkentésére, és az elhízás megelőzésére használnak. Az L-karnitin, ami a szervezet által is termelt aminosav. Valószínűleg már te is találkoztál vele valahol, hiszen ez az egyik legnépszerűbb hatóanyag, ami elősegíti a zsírégetést. Az étvágyat csökkenti még az Amorphophallus konjac (ördögnyelv) is, ami egy ázsiában őshonos növény.
A Shape Pro hatékonyságát növeli tovább a zöldtea, a koffein, a fahéj kivonat, a króm és a fügekaktusz is, melyek különböző módokon támogatják az életmódváltásunkat.
Szeretnél végre egy valóban hatásos zsírégető tablettát? Kattints ide a termékért!
6. A krumpli egészségtelen
A táplálkozással foglalkozó szakemberek gyakran "egészségtelennek" titulálják a fehér burgonyát, ezért sok fogyni vágyó, vagy általános egészségi állapotát javítani kívánó ember korlátozza a fogyasztását.
“Bármilyen ételből is fogyasztunk sokat, az súlygyarapodáshoz vezethet.”
Ezek a keményítő tartalmú gumók rendkívül táplálóak, és az egészséges étrend részeként is beilleszthetők. A fehér burgonya számos tápanyag, köztük kálium, C-vitamin és rost kiváló forrása.
Ráadásul laktatóbbak, mint más szénhidrátforrások, például a rizs és a tészta, és segíthetnek abban is, hogy az étkezések után elégedettebbnek érezzük magunkat. A legfontosabb dolog, amire figyelnünk kell, hogy a burgonyát ne bő olajban kisütve fogyasszuk.
7. A koplalás fogyaszt
Az étkezések kihagyásától fáradtnak és éhesnek érezhetjük magunkat, ami azt jelenti, hogy nagyobb valószínűséggel nyúlunk majd a magas zsírtartalmú, magas kalóriatartalmú nassolnivalókhoz, vagy nagyobb étkezésekkel kompenzálunk, ha mégis eszünk.
Ráadásul a sok kihagyott étkezés után a szervezet jobban elkezd majd raktározni, hiszen hozzászokik, hogy kevés alkalommal jut tápanyaghoz - ezzel pedig az ellenkezőjét érjük el, mint ami eredetileg a célunk lett volna.
8. Káposztalé diéta, fagyi diéta, 90 napos…
Ha egy héten keresztül egész nap csak zellert vagy narancsot eszünk, természetesen fogyni fogunk. De a divatos diéták gyorsan unalmassá válnak, és hosszú távon nem lesznek hatékonyak. Ez így is van rendjén, mert bár kalóriaszegények, gyakran hiányoznak belőlük a szervezet megfelelő működéséhez szükséges tápanyagok teljes skálája. A hosszú távú siker kulcsa, ha olyan apró változtatásokat hajts végre, amelyeket be tudsz tartani.
9. Ne egyél este 18:00 után
Nem számít, mikor eszel, ha túl sokat eszel! Ennek ellenére egészségesebb az emésztőrendszer számára, ha lefekvés előtt nem eszünk nehéz ételeket. Az étkezések időzítésének az anyagcserére és az egészségre gyakorolt hatásának megértése folyamatban van, és még mindig van mit tanulnunk ezen a területen.
Sokan hajlamosak vagyunk rá, hogy este, fáradtan túl sokat, vagy össze-vissza étkezzünk - így a legfontosabb, hogy tudatosan tervezzük meg a vacsorát, legalább 2-3 órával a lefekvés ideje előtt.
10. Tilos édességet enni
Hosszútávon nem lesz hatékony, ha megvonjuk magunktól az összes olyan ételt, amit szeretünk. Sőt, bizonyos ételek tiltása gyakran arra késztet minket, hogy még inkább meg akarjuk enni őket. Végül engedni fogunk a kísértésnek, és feladjuk az erőfeszítéseinket, ami bűntudathoz és kudarcérzéshez vezethet. Ne feledd, egy-egy “botlás” nem feltétlenül jelent bukást, és nem árt, ha néha-néha megengedsz magadnak egy-egy élvezetet. Tervezz kis mennyiséget a szeretett ételekből, és élvezz ki minden egyes falatot.